سایت در حال بروز رسانی می باشد

نوزاد کعبه

جشن تولدها، همیشه همراه شادی و خنده اند و اگر این جشن ها برای کسی باشند که او را خیلی خیلی دوست داریم، هم شادی آن زیادتر و هم تلاش برای برگزاری آن جشن بیشتر می شود؛ مثل جشن تولد امروز، یعنی روز تولد تنها نوزاد کعبه. تعجب نکنید!

امروز جشن تولد آقایی است که خداوند فقط به او اجازه داد تا در بهترین و پاک ترین نقطه روی زمین یعنی خانه کعبه به دنیا بیاید. آری، امروز روز جشن تولد امام اول، حضرت علی مرتضی علیه السلام است. تولدش بر همه دوستان آن امام مبارک باد.

 

اولین مرد مسلمان

یکی از افتخارات امام علی علیه السلام این است که بعد از اعلام دین اسلام از طرف پیامبر بزرگ حضرت محمد صلی الله علیه و آله ، اولین آقایی که از پیامبر حمایت کرد، آقا امیرمؤمنان، علی علیه السلام بود. امام علی علیه السلام ، تنها ده سال داشت؛ ولی از چنان فکر و اندیشه بالایی برخوردار بود که وقتی با دین اسلام آشنا شد و پیامبر او را از آمدن این دین زیبا آگاه کرد، مدال اولین مسلمان را برگردن آویخت. این مدال طلایی، بعد از سال ها، همچنان می درخشد.

 

دروازه شهر دانایی

در زمان های قدیم برای ورود به شهرهای بزرگ لازم بود اول از دروازه شهر عبور کنند و سپس وارد شهر شوند. پیامبر بزرگ اسلام، برای این که دانش بالای امام علی علیه السلام را به مردم اعلام کند، از یک تشبیه زیبا استفاده کرد و فرمود: «من شهر علم و دانایی هستم و علی علیه السلام دروازه آن شهر است؛ پس هر کس قصد دارد وارد شهر دانایی شود، باید از دروازه آن عبور کند» معنای این سخن پیامبر این است که تمام انسان هایی که دوست دارند از علم و دانش فراوان برخوردار شوند، لازم است از رفتار و سخنان حضرت علی علیه السلام به خوبی استفاده کنند.

 

چشمه دانش

خیلی از شما بچه ها در مسافرت ها یا جاهای دیگر «چشمه آب» را دیده اید که از زمین می جوشد و در آن همیشه آب زلال و تمیز و خنک جاری می شود. سخنان امام های خوب ما و بزرگان دین، چون حرف های خداوند است، راه های خوشبختی را به ما نشان می دهد و مثل آب زلال همان چشمه های جاری است. امام علی علیه السلام هم مثل یک چشمه دانش همیشه جاری است که صحبت ها، سخنرانی ها و راهنمایی او، در کتاب های مختلف مثل «نهج البلاغه» جمع شده و می تواند همیشه راهنمای ما به سرزمین نور و خوشبختی باشد.

 

مدال دوستی

دوستی با انسان های خوب، ما را به سوی شهر خوبی ها می برد. بهترین انسان های روی کره زمین هم پیامبران و امامان هستند که می توان از راه دوست شدن با آن ها، به خوشبختی رسید. جالب است بدانید که خود پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به ما دوستی را معرفی می کند که ارتباط با او و علاقه به او، خوشبختی ما را تضمین می کند. پیامبر به ما فرمود که «خوشبخت واقعی کسی است که امام علی علیه السلام را چه در زمان زندگی او و چه بعد از شهادتش دوست داشته باشد» پس با این جمله پیامبر راستگو، همه ما یک مدال طلایی گرفته ایم. مدالی به نام مدال دوستی امام علی علیه السلام .

 

بهترین بابا

همه باباها خوب و مهربان اند و توی دل بچه ها جا دارند. یکی از باباهای خوب و به یادماندنی، امام علی علیه السلام است که پسرهای بزرگی چون امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام را داشت. امام علی علیه السلام ، هم بچه های خود و هم بچه های دیگر را دوست داشت؛ همانطوری که بچه ها، او را دوست داشتند و از دیدن او خوشحال می شدند. الان هم، بچه ها از شنیدن نام آن امام شجاع و مهربان شاد می شوند و از این که چنین رهبری دارند، افتخار می کنند و با گفتن «یا علی» یاد او را همیشه بر زبان ها زنده نگه می دارند.

 

در کلاس امام علی علیه السلام

ما همیشه می توانیم در کلاس درس امام علی علیه السلام شرکت کنیم. شاید بپرسید چگونه؟ پاسخ آن آسان است، با خواندن سخنان امام علی علیه السلام ، در واقع شاگرد آن امام می شویم و بعد از سال ها از گذشتن زمان آن صحبت ها، هنوز می بینیم که آن سخنان الآن هم در زندگی ما به کار می روند.

 

کار امروز را به فردا نسپار!

بعضی از روزها کارهایمان زیاد می شود. گاهی وسوسه می شویم که قسمتی از آن کار را روز بعد انجام دهیم؛ ولی وقتی روز بعد فرا رسید، متوجه می شویم که اشتباه کرده ایم؛ چون همان روز هم کارهای مخصوص خودش را دارد. امام علی علیه السلام هم به ما یک نصیحت زیبا در این باره دارد و می فرماید: «در هر روز کار همان روز را انجام بده؛ چون فردا کارهای خودش را به همراه دارد»

 

کار خوب، بدون هزینه

انجام بعضی از کارهای خوب و گرفتن پاداش آن از سوی خداوند، نیازمند هزینه کردن وقت، مقداری پول و یا انرژی بیشتری است. امام علی علیه السلام یک کار خوب به ما پیشنهاد می کند که نه وقتی از ما می گیرد، نه خرجی دارد و نه این که انرژی ویژه ای می خواهد، با این همه، پاداش خوبی هم از سوی خداوند به ما تعلق می گیرد. نام آن کار خوب، خوش رویی و برخورد خوب داشتن با دیگران است.

 

به جمله امام علی علیه السلام توجه کنید:

 

«خوشرویی، احسانی بی هزینه است»

 

فایده درس خواندن

«بهانه گیری برای درس خواندن، کافی است!» این جمله را به دانش آموزانی می گویم که گاهی بهانه جویی می کنند و درس هایشان را خوب نمی خوانند، اهل مطالعه کتاب یا مجله نیستند و تمام زندگی آن ها به بازی و تفریح می گذرد. دانش آموزان و کودکان عزیزی که از دوستان امام علی علیه السلام هستند، خوب است به این سفارش و جمله امام درباره درس خواندن و یادگرفتن دانش خوب فکر کنند:

 

«دانش تو را رستگار و خوشبخت می کند و نادانی تو را نابود و تباه می سازد» و نیز به ما یاد داد که «دانستن و دانش، بزرگ ترین گنج است».

 

شناسایی دوست برتر

آیا می خواهید بهترین دوستان خود را شناسایی کنید؟ آنهایی که به دنبال شناختن بهترین دوست خود هستند، می توانند از این راهنما استفاده کنند. یک جمله راهنما، از امامِ خوبان حضرت علی علیه السلام که به ما در پیدا کردن بهترین دوست از میان دوستان دیگر، کمک می کند. امام اول علیه السلام فرمود: «بهترین دوست تو کسی است که در انجام کارهای خوب عجله و شتاب دارد و تو را هم به سوی آن کار می کشد» با این جمله طلایی، می توانیم بهترین دوستان خود را بشناسیم؛ کسانی که در انجام کارهای خوب پیشقدم می شوند و هم ما را به انجام آن کارها تشویق می کنند، کارهایی مثل کمک به شاگردان دیگر کلاس در درس خواندن، کمک به پدر و مادر، سلام کردن به دیگران وکارهای خوب دیگر.

 

اگر کار بد نکنید ...

همه ما می خواهیم که خداوند ما را دوست داشته باشد، همان طور که فرشته ها و انسان های خوب را دوست دارد و همیشه مواظب و همراه آنهاست. همه ما دوست داریم که وقتی با خدای مهربان صحبت می کنیم، دل مان پُر از ستاره های آسمانی و مهربانی شود. برای این که به این موفقیت بزرگ دسترسی پیدا کنیم می توانیم از راهی که امام علی علیه السلام بیان کرده است، استفاده کنیم. امام علی علیه السلام به ما این گونه یاد دادند:«اگر از کارهای بد (گناه) دوری کنید و فاصله بگیرید، خداوند شما را دوست دارد».

 

سکّوی اول، برای راستگوها

اگر از شما بپرسم «دروغ بدتر است یا خالی بندی» چه پاسخی می دهید؟ بعضی از بچه ها فکر می کنند که خالی بندی، دروغ نیست، ولی این ها در اشتباه اند؛ چون خالی بندی همان دروغ است و هیچ فرقی در زشت بودن ندارد. حالا اگر از شما بپرسم که «انسان های راستگو زرنگ ترند یا انسان های خالی بند» چه جوابی می دهید؟ برای این که پاسخ این سؤال را خوب بدانیم، پای صحبت امام اول، حضرت علی علیه السلام می نشینیم. امام به ما می فرماید که انسان های راستگو در سکوی اول و انسان های دروغگو در پایین ترین جا قرار دارند. جمله امام علی علیه السلام این است: «راستگویی، برتری و دروغ پستی است»

 

زندگی شیرین تر

برای داشتن یک زندگی شیرین و شاد، دانستن بعضی از کارها لازم است. امامان خوب ما، با دانش زیادی که داشته اند، خودشان موفق ترین و بهترین زندگی را داشته اند و برای همیشه یک الگوی خوب برای همه انسان ها هستند. یکی از کارهایی که امام اول، حضرت علی علیه السلام برای شیرین تر شدن زندگی پیشنهاد می کند، داشتن اخلاق خوب است. حضرت علی علیه السلام به ما یاد می دهند که:«با خوش اخلاقی زندگی شیرین می شود». او همچنین خوش اخلاقی را معجونی مناسب برای به دست آوردن دل دیگران می داند و می فرماید: «خوش اخلاق باشید که خوش اخلاقی، محبت دیگران را برای شما به دنبال دارد».

 

خوش قولی

«اگر به کسی وعده ای دادی، حتماً به قول خود عمل کن». امام علی علیه السلام با این سفارش مهم، از ما که دوستان او هستیم می خواهد که از بهترین و خوش قول ترین آدم های دنیا باشیم. واقعاً چه قدر خوب و زیبا می شود که همه ما وقتی به کسی قول دادیم یا وعده انجام کاری را دادیم، به موقع آن کار را انجام دهیم و با این کار ثابت کنیم که دوست امام و شاگرد خوب کلاس آن امام بزرگ هستیم.

 

مهربانی

یکی از راه هایی که دوستی و رفاقت ما را پررنگ و همیشگی می کند، محبت کردن است. ما می توانیم با مهربانی خود، هم دوستانی جدید به دست بیاوریم و هم این که دوستان قبلی خود را برای همیشه داشته باشیم.

 

امام اول، حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام ، به این نکته توجه کرده و فرموده اند: «رفاقت، با مهربانی دوام می یابد» خوب است بدانید که مهربانی کردن راه های زیادی دارد. مثلاً می توانید با کمک به دوست خود، شرکت در جشن تولد او، عیادت از او در زمانی که مریض می شود و نیز اعلام دوستی و علاقه به دوست خود، این مهربانی را نشان دهید.

 

قلعه محکم

در زمان های قدیم، قلعه های محکمی می ساختند که در زمان حمله دشمن می توانستند داخل آن پناه بگیرند و از دست دشمن در امان باشند.

 

ما انسان ها، چون راه بهشت را در پیش گرفته ایم، یک دشمن بزرگ و بدجنس داریم که تصمیم گرفته از رسیدن ما به بهشت جلوگیری کند و برای این کار همیشه ما را به انجام کارهای بد، دعوت می کند. نام این دشمن بدجنس، شیطان است که هر روز به وسوسه آدم ها مشغول می شود و از آنها می خواهد فقط کارهای بد انجام دهند. امام علی علیه السلام قلعه ای به ما معرفی می کند که با رفتن به داخل آن قلعه، از شر حمله های این دشمن بد، در امان می مانیم؛قلعه ای به نام نماز. امام فرمود: «نماز، قلعه محکمی در برابر حمله های شیطان است».

درباره سایت

یک سایت شخصی، که سعی دارد به عنوان یک افسر جنگ نرم، وظایف و تکلیف الهی خود را به موقع،به هنگام و به اندازه انجام دهد و البته محتاج دعای دوستان و نظرات عزیزان است ...   

.